Zakup konsoli to dopiero początek, do każdej jest mnóstwo akcesoriów, raz lepszych, raz gorszych i każde z nich ma określone zastosowanie. PlayVital ma w swojej ofercie wiele i przyjrzałem się paru z nich.
Nakładki na drążki analogowe (Nintendo Switch OLED)
Konsolę Nintendo mam od niedawna i nie gram na niej tyle, co na PlayStation 5 czy Xboksie Series S. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zainwestować w nakładki na drążki analogowe.
Może daleko im do KontrolFreek, ale nawet podstawowe się nadadzą. Ochronią oryginalne przed zużyciem i dobrze je zabezpieczą. Jeśli mają inną teksturę, pomogą w trakcie rozgrywki.




Ciężko je założyć, ale po ich nałożeniu granie sprawia przyjemność i nie trzeba się martwić o stan oryginałów.
Pokrowce chroniące przed kurzem
W moim pokoju kurz zbiera się dość szybko i często czyszczę obie konsole nie tylko z zewnątrz, o ile da się je łatwo otworzyć.
Z zewnątrz używam nawilżanych chusteczek, aby pozbyć się kurzu, muszę to robić co 3-4 dni. Jestem do tego przyzwyczajony, ale denerwuje mnie fakt, że muszę to powtarzać…
Pokrowce chroniące konsolę przed kurzem to świetna sprawa. Łatwo je założyć i zdjąć w obu przypadkach. Każdy z nich ma wycięcie na wszystkie porty i złącza umieszczone z tyłu konsoli.




Dzięki temu nie trzeba odpinać kabli, dysków zewnętrznych czy kart pamięci Seagate w przypadku Xboksa.
PlayStation 5 zawsze wyłączam po graniu, więc w przypadku tej konsoli pokrowiec się przydaje, gorzej z Xboksem. Ten jest włączony cały czas i po paru chwilach potrafi być cieplejszy, niż powinien, więc nie ma mowy o ciągłym używaniu pokrowca.
Nakładki na przyciski DualSense
Pamiętam czasy, gdy używałem kontrolera SCUF Impact w trakcie grania na PlayStation 4 Pro. Miał “przedłużacz” przycisków L2/R2 i często z niego korzystałem.
Podobny gadżet pojawił się dla DualSense, ale obejmuje też wyższe przyciski. Instalacja nie należy do łatwych (przynajmniej dla mnie). Trzeba poświęcić na nią więcej czasu.
Po niej można nieco szybciej naciskać każdy z przycisków, co pomoże podczas grania w ulubione tytuły.
“Gąbki” poprawiające celność
Tradycyjne kontrolery nie mają wyższych drążków analogowych lub możliwości ich wymiany. Na szczęście można się ratować w inny sposób.
Jednym z nich są “gąbki” wkładane pod drążki, które powinny poprawić celność gracza. Założenie na każdy z kontrolerów jest banalne, trochę trudniej je zdjąć.



Po założeniu drążki działają wolniej w porównaniu do używania ich bez tego wspomagania. Najgorzej pod tym względem wypadają drążki DualSense, ledwo się poruszają, więc ciężko mówić o pomocy w trakcie grania online.
Nieco lepiej jest z kontrolerem Xboksa, tam ruchy są pełniejsze i czuć lekką poprawę w precyzji.
Podsumowanie
Akcesoria PlayVital to dla mnie nowość. Firma ma wiele interesujących gadżetów dla każdej z platform, więc znajdziecie coś dla siebie.
Testowane przeze mnie akcesoria kupicie tutaj.