Domyślna aplikacja do sterowania smart home w iOS nie pozwala używać widżetów, ale można to naprawić za pomocą aplikacji Home Widgets for HomeKit. Właśnie jej się przyjrzymy.
Interfejs i konfiguracja
Dodanie widżetu trwa dłużej, bo najpierw trzeba go utworzyć wewnątrz aplikacji, a potem dodać z “rzutu” widżetów z menu edycji ekranu głównego. Program trzyma nas za rączkę podczas tworzenia, możemy wybrać rozmiar, kolor, zmienić przezroczystość lub nadać nazwę. Jeśli chodzi o przyciski, może ich być od 1 do 16, w zależności od potrzeb użytkownika.

Dodane przełączniki mają proste i złożone działanie. Można włączyć/wyłączyć lampkę lub żyrandol albo zarządzać wcześniej utworzoną sceną. Wtedy włączymy więcej urządzeń zgodnych z HomeKit jednocześnie, ale scena musi być wcześniej ustawiona w domyślnej aplikacji (Dom).
Nie można zmieniać jasności żarówek z poziomu widżetu, ale można to obejść, tworząc scenę związaną z tą akcją. Wtedy zmiana będzie działać, w przeciwnym wypadku po włączeniu żarówki będzie ta sama jasność i jej nie zmienimy.

Dodawanie przycisków jest banalnie proste, każdy z dodanych może mieć własne oznaczenia, a wybór akcesoriów HomeKit jest uzależniony od tego, co dodaliśmy w aplikacji Dom. Każdy przycisk dodaje się osobno, ale to trwa to długo.
Widżet na ekranie głównym
Po utworzeniu widżetu/ów nadchodzi czas na ich dodanie. Wystarczy dłużej przytrzymać palec na ekranie głównym, a potem kliknąć +. Następnie wybieramy Home Widget z listy, a potem utworzone widżety. Ostatnim krokiem jest ułożenie ich w odpowiednim miejscu i to wszystko.

Działanie programu
Home Widget działa bardzo dobrze, nie zauważyłem większych problemów podczas tworzenia widżetów, edycji i ich dodawania. Akcesoria włączają się/wyłączają nieco dłużej w porównaniu do ich kontroli za pomocą domyślnej aplikacji.

Problemem jest dla mnie wieczne wchodzenie/wychodzenie z aplikacji, jeśli coś włączę lub wyłączę. Wiem, że wina nie stoi po stronie autora Home Widget, a Apple, bo na razie nie mamy interaktywnych widżetów…
Podsumowanie
Większości akcesoriów HomeKit używam za pomocą skrótu w Centrum Sterowania, ale Home Widget sprawdzał się dość dobrze.
Wszystkie akcje działały, jak należy, a program jest łatwy w obsłudze i intuicyjny podczas tworzenia przycisków dla danego widżetu. Jest też namiastka interaktywności, bo po naciśnięciu przycisku, “lecimy” wewnątrz apki, żarówka się wyłączy. Inne programy Apple tego nie potrafią, przynajmniej na razie.
Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo, a odblokowanie wszystkich funkcji jest płatne (subskrypcja lub wykupienie licencji).