Bezprzewodowe słuchawki są już z nami parę lat i mają za sobą problemy wieku dziecięcego. W tej chwili każdy przedział cenowy ma wiele do zaoferowania, zaczynając na funkcjonalności, a kończąc na bezproblemowym połączeniu.
Jabra Elite Active 75t to jeden z takich przykładów i widać, że tym razem producent stworzył słuchawki z myślą o osobach aktywnych fizycznie.
Wygląd i jakość wykonania
Nie miałem do czynienia z modelem 75t, ale widać, że Elite Active 75t powstały na jego bazie, a najbardziej oczywistą różnicą będzie wariant kolorystyczny. W przypadku modelu Active kolorem głównym jest niebieski.
Producent postawił na wyższy poziom ochrony przed wodą (IP57) w porównaniu z poprzednikiem, więc niestraszne im biegi w deszczu czy nadmiar potu.
Najważniejszym elementem każdych słuchawek bezprzewodowych (dla mnie) jest komfort użytkowania i to czy wypadną mi z uszu chwilę po ich włożeniu. Jabra Elite Active 75t nie mają problemu z drugą akcją przez to, że “wchodzą” dość głęboko do uszu, ale w moim przypadku powoduje to potężny dyskomfort podczas użytkowania.
Jasne, nie wypadają z uszu, ale co z tego, bo po zaledwie 20 – 30 minutach musiałem je wyciągać z uszu, co nie należało do najłatwiejszych. Może innym nie będzie to przeszkadzać, ale taka konfiguracja pozwala na całkiem komfortowe bieganie i nie trzeba się martwić, że prawie za każdym razem się zatrzymamy i będziemy szukali słuchawek na chodniku.
Etui jest dość duże, można ja naładować przewodowo i bezprzewodowo (standard Qi). Dobrze się też sprawdza podczas ochrony słuchawek, gdy się ich nie używa.
Dedykowana aplikacja, jakość dźwięku i mikrofonu
Z modelem 75t można zrobić dokładnie to samo w przypadku dedykowanej aplikacji. Możemy wręcz idealnie dopasować “siedzenie” słuchawek w uszach, co przełoży się na mniejszy hałas docierający do nas z zewnątrz.
Jeśli chcemy słyszeć więcej, niż tylko naszą muzykę, wystarczy włączyć funkcję HearThrough z poziomu aplikacji lub naciskając jeden z przycisków na słuchawkach. Nie zapomniano również o aktywnej redukcji dźwięków z zewnątrz, choć ta pojawiła się przy okazji aktualizacji aplikacji Sound+.

Dźwięk wychodzący ze słuchawek jest zadowalający (dla mnie), choć daleko mu do poziomu modelu 85t czy Sony WF1000XM3, których używałem prywatnie. Wokale często wypadają płasko, za to bardzo dobrze słychać bas, praktycznie za każdym razem.
Odbiór wokali można nieco poprawić za pomocą equalizera, ale wolałbym, żeby Elite Active 75t nie miały z tym problemów. Minęły te czasy, w których lubiłem wszystko sobie konfigurować. Teraz wolę wyciągnąć sprzęt z pudełka i mieć po prostu spokój.

Rozmowy wypadają nadzwyczaj dobrze, co jest zasługą czterech mikrofonów. Bardzo dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków z zewnątrz. Dobrze słychać drugiego rozmówcę i znajomi nie mieli problemów z usłyszeniem tego co mówiłem.
Żywotność baterii i parowanie
Producent zarzeka się, że baterie wytrzymują 7,5 godziny i w większości przypadków tak jest. Czas pracy czasem odbiega od “reklamowanego”, ale nie są to duże odchylenia. Wystarczy włożyć słuchawki do etui, wtedy można je podładować i używać dłużej.
Przewodowe ładowanie Bezprzewodowe ładowanie (MagSafe)
“Pojemnik” ładujący może dostarczyć dodatkowe 28 godzin odsłuchu i można go naładować dwoma sposobami. Tradycyjnie (przewodowo) za pomocą portu USB C lub bezprzewodowo. W przypadku pierwszej opcji, zaraz obok portu jest dioda sygnalizująca ładowanie etui. Tę informację możemy też podejrzeć w dedykowanej aplikacji lub ciągle aktywnym (podczas używania) powiadomieniu, jeśli sparujemy słuchawki z Androidem.

Parowanie z dowolnym Androidem lub urządzeniem Apple będzie wyglądało tak samo. Nie ma mowy o Fast Pair (Android) lub szybkim w stylu AirPods. Wszystko robimy w Ustawieniach danego urządzenia i możemy rozpocząć używanie słuchawek.
Podsumowanie
Jabra Elite Active 75t to dobre połączenie komfortu (dla niektórych) i jakości dźwięku i są jednymi z lepszych słuchawek w swoim przedziale cenowym. Dedykowana aplikacja jest dobrze wykonana i pokazuje większość informacji, które są kluczowe podczas użytkowania.
Szkoda, że trzeba jej używać, aby odpowiednio skonfigurować equalizer, inaczej słuchawki nie mogą pochwalić się wysoką jakością dźwięku.